do góry
Strona Gminy Zator
https://www.zator.pl/urzad/kodeks_etyczny_pracownikow_urzedu_miejskiego_w_zatorze.html
Drukuj grafikę : tak / nie

Kodeks etyczny pracowników Urzędu Miejskiego w Zatorze

Preambuła

Kodeks Etyczny Pracowników Urzędu Miejskiego w Zatorze stanowi zbiór wartości i zasad, którymi powinni kierować się pracownicy Urzędu Miejskiego w Zatorze podczas wykonywania zadań służbowych w miejscu pracy a także poza nim.

Celem Kodeksu jest poprawa jakości funkcjonowania Urzędu oraz zwiększenia zaufania mieszkańców Gminy do samorządu lokalnego i wsparcie pracowników w realizowaniu standardów etycznego postępowania.

§ 1 Postanowienia wstępne

  1. Ilekroć w niniejszym Kodeksie jest mowa o:
    • Urzędzie – należy przez to rozumieć Urząd Miejski w Zatorze;
    • Burmistrzu - należy przez to rozumieć Burmistrz Miasta Zator;
    • Pracowniku – należy przez to rozumieć pracownika Urzędu Miejskiego w Zatorze posiadającego status pracownika samorządowego, o którym mowa w art. 1 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2001 r. nr 142 poz. 1593 z późn. zm.).
    • Kodeksie – należy przez to rozumieć Kodeks Etyczny pracowników Urzędu Miejskiego w Zatorze.

§ 2 Zasady ogólne

  1. Przy realizacji zadań pracownicy zobowiązani są kierować się przepisami prawa oraz interesem wspólnoty samorządowej mając na uwadze fakt, że współtworzą wizerunek Urzędu i pracownika samorządowego.
  2. Pracownik samorządowy powinien przy wykonywaniu swoich obowiązków w szczególności przestrzegać i stosować następujące zasady:
    • uczciwości,
    • rzetelności,
    • praworządności,
    • bezstronności i bezinteresowności,
    • odpowiedzialności,
    • obiektywności i jawności postępowania,
    • dbałości o dobre imię Urzędu i pracowników samorządowych,
    • uprzejmości i życzliwości w kontaktach z obywatelami, zwierzchnikami, podwładnymi i współpracownikami.

§ 3 Zasady postępowania

  1. W czasie wykonywania czynności służbowych pracownik samorządowy działa sumiennie, rzetelnie zgodnie z obowiązującym prawem, posiadaną wiedzą i kompetencjami.
  2. Pracownik samorządowy unika sytuacji, które mogłyby sugerować, iż swoim postępowaniem narusza przepisy obowiązującego prawa lub normy niniejszego kodeksu
  3. Pracownik jest zobowiązany do poszanowania godności interesanta i jego prawa do dostępu do usług realizowanych w Urzędzie, sprawnie organizując przyjęcie obywatela oraz udzielając mu pełnej informacji na temat zakresu załatwianych przez niego spraw.
  4. Pracownik nie może przekazywać informacji uzyskanych w trakcie pracy osobom trzecim, w szczególności zobowiązany jest przestrzegać tajemnicy ustawowo chronionej.
  5. Pracownik przedkłada dobro publiczne nad interesy własne i swojego środowiska.
  6. Pracownik nie unika przyznania się do własnej pomyłki.
  7. Pracownik przy podejmowaniu decyzji ma na względzie racjonalne i oszczędne gospodarowanie budżetem Gminy.
  8. Mając na względzie publiczny charakter pracy, pracownik swoim zachowaniem i ubiorem akcentuje powagę urzędu, daje dowód szacunku wobec interesantów i współpracowników.
  9. Pracownicy są lojalni wobec siebie i odnoszą się z szacunkiem do swoich zwierzchników i podwładnych.
  10. W ramach wykonywanej pracy pracownik samorządowy dąży do podnoszenia swoich kwalifikacji i umiejętności działania twórczo i kreatywnie.
  11. Pracownik nie manifestuje publicznie swoich poglądów i sympatii politycznych.

§ 4 Postanowienia końcowe

  1. Kodeks ma rangę dokumentu urzędowego i w dniu podpisania go przez pracowników zostanie upubliczniony w celu poinformow
  2.  Pracownicy nowo zatrudnieni zobowiązani są do zapoznania się z Kodeksem na równi z innymi przepisami wewnętrznymi obowiązującymi w Urzędzie.
  3. Z wnioskiem o wprowadzenie zmian w Kodeksie może wystąpić grupa przynajmniej pięciu pracowników Urzędu.