Gminy dobrze zarządzane
WYNIKI: Gdańsk, Kołobrzeg i Zielonki to zwycięzcy tegorocznej edycji Rankingu Samorządów.
W tym roku wyniki Rankingu Samorządów są o tyle nietypowe, że zwycięzcy we wszystkich trzech kategoriach zdobyli ten tytuł co najmniej po raz drugi; w przypadku Gdańska jest to już trzecie zwycięstwo.
Jak można dokonać tej trudnej sztuki? Receptą może być strategiczne planowanie rozwoju. W naszym zestawieniu wyróżniamy właśnie te gminy i miasta, które uzyskują najlepsze rezultaty pod względem zrównoważonego rozwoju. W rankingu oceniamy bowiem różne obszary działalności samorządów, takie jak: umiejętność pozyskiwania dochodów, polityka wydatkowa, dyscyplina budżetowa, zwiększanie partycypacji społecznej, edukacja, wspieranie rynku pracy i przedsiębiorczości, jakość zarządzania administracją.
Na laury mogą liczyć te gminy i miasta, które uzyskują wysokie oceny we wszystkich obszarach. Gdańsk - tegoroczny zwycięzca wśród miast na prawach powiatu - szczególnie wyróżnił się w dziedzinie pozyskiwania dochodów (własnych i z UE) i utrzymywania wysokiej dyscypliny budżetu (m.in. bardzo wysoka nadwyżka operacyjna). Poza tym ma duże osiągnięcia w działaniach mających na celu rozwój lokalnej gospodarki. A urząd miasta w swojej pracy kieruje się wysokimi standardami.
Drugie miejsce wśród miast na prawach powiatu zajął Poznań (w ubiegłym roku był czwarty), a trzecie Gliwice (awans z szóstego miejsca). Poznań bardzo dobrze sobie radzi z budowaniem społeczeństwa obywatelskiego, z edukacją i dyscypliną swoich finansów. Natomiast Gliwice biją konkurencję w finansowej części rankingu; wysoki wzrost dochodów przekłada się tam na duże inwestycje przy zachowaniu dobrych wskaźników zadłużenia.
Trójka tegorocznych laureatów była w pierwszej dziesiątce także rok temu. Ale generalnie pozycje na naszej liście zmieniają się dosyć dynamicznie.
Do najlepszej dziesiątki awansowały: Szczecin, Katowice i Nowy Sącz, wypadły z niej zaś: Toruń, Krosno i Wrocław, który w tym roku nie wziął udziału w rankingu. O najbardziej spektakularnym awansie można mówić w przypadku Rudy Śląskiej -przesunęła się o 18 miejsc (na 34.), Zielonej Góry - o 17 pozycji (na 15.) i Jaworzna - o 16 miejsc (na 32.).
Kołobrzeg, Zator i Uniejów to z kolei trzy pierwsze miejsca wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Kołobrzeg (przypomnijmy, w ubiegłym roku także pierwsze miejsce) najlepsze wyniki osiągnął m.in. w obszarze budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz wspierania przedsiębiorczości. Zator (woj. małopolskie) wyróżnia się po względem pozyskiwania dochodów oraz utrzymywania budżetu w ryzach. Bardzo dobre oceny za wskaźniki finansowe (m.in. dynamikę dochodów i inwestycji) zebrał również Uniejów (woj. łódzkie).
W tej kategorii rankingu sytuacja jest jeszcze bardziej dynamiczna. Najbardziej spektakularnego skoku dokonała gmina Sośnicowice - o 66 pozycji (na 32. miejsce) oraz właśnie Uniejów - o 57 pozycji. Zwycięzcy w kategorii gmin wiejskich to: Zielonki (woj. małopolskie), Świdnica (woj lubuskie) oraz Mielno (woj. zachodniopomorskie). Dzieli ich niewielka różnica punktów.
Wszystkie te gminy mogą pochwalić się dobrymi wynikami w części rankingu dotyczącej jakości zarządzania. Zator ma znakomite efekty w dziedzinie edukacji, zarządzania administracją oraz wsparcia przedsiębiorczości. Świdnica skutecznie wspiera rozwój społeczeństwa obywatelskiego i lokalnej gospodarki. Natomiast Mielno dostało najwięcej punktów w zakresie dialogu społecznego oraz edukacji. Gmina Zielonki zajęła pierwsze miejsce wśród gmin wiejskich już po raz drugi. Ale na gratulacje zasłużyły też: gmina Zębowice (woj. opolskie), która awansowała o 27 oczek (na 10. pozycję), oraz gmina Biłgoraj (woj. lubelskie) - awans o 22 miejsca (na 13.). W tegorocznym Rankingu Samorządów wśród 252 najlepszych gmin i miast w Polsce najwięcej jest samorządów z województw: mazowieckiego (33), śląskiego (31) i małopol-skiego (27). Są to największe województwa w kraju i prawdopodobnie dlatego w zestawieniu jest tak liczna ich reprezentacja. Najmniej gmin pochodzi z województw: opolskiego (4), warmińsko-mazurskiego (8) oraz łódzkiego (9).
tekst: ANNA CIEŚLAK-WRÓBLEWSKA
źródło: Rzeczpospolita, nr 167 (10500), z 19 lipca 2016 r., s. 2, 4, 6, 8, 9, 18.