do góry
Strona Gminy Zator
https://www.zator.pl/kultura_i_edukacja/aktualnosci/Konkurs-ALTERNATYWA-PRZECIWDZIALANIE-ALKOHOLIZMOWI-I-NARKOMANII/idn:292.html
Drukuj grafikę : tak / nie

Imprezy i wydarzenia kulturalne

Konkurs „ALTERNATYWA - PRZECIWDZIAŁANIE ALKOHOLIZMOWI I NARKOMANII” 2014-03-24

Realizując Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Burmistrz Zatora wraz z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zatorze ogłasza konkurs na pomoc i współpracę podczas realizacji zadań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i zapobiegania narkomanii - poprzez tworzenie lokalnych integracyjnych profilaktycznych programów środowiskowych.
Załącznik do Zarządzenia
Burmistrza Zatora Nr 579.2014 z dnia 07.02.2014

KONKURS OFERT NA WSPÓŁPRACĘ PRZY REALIZACJI ZADAŃ PROFILAKTYCZNYCH w GMINIE ZATOR „ALTERNATYWA - PRZECIWDZIAŁANIE ALKOHOLIZMOWI I NARKOMANII”

Realizując Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Burmistrz Zatora wraz z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zatorze ogłasza konkurs na pomoc i współpracę podczas realizacji zadań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i zapobiegania narkomanii - poprzez tworzenie lokalnych integracyjnych profilaktycznych programów środowiskowych.

RODZAJ ZADANIA:

tworzenie alternatywnych programów środowiskowych mających na celu wspomaganie profilaktycznej działalności antyalkoholowej i antynarkotykowej, ograniczanie przestępczości
i aspołecznych zachowań w ramach Programu „Bezpieczeństwo wspólna sprawa” w tym: informacyjnej, edukacyjnej, kulturalnej, zagospodarowania wolnego czasu, w szczególności dla dzieci i młodzieży, a także przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.

SPOSÓB REALIZACJI:

a) organizacja grupowych zajęć oraz lokalnych przedsięwzięć o charakterze profilaktycznym dla dzieci i młodzieży na szczeblu gminnym (co najmniej 5 sołectw lub (i) osiedli) oraz sołeckim i osiedlowym;
b) szerzenie i propagowanie oświaty zdrowotnej ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki antyalkoholowej i antynarkotykowej, w szczególności zmiany obyczajów związanych ze spożyciem alkoholu.
c) promowanie postaw społecznych i skutecznych działań ważnych dla profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz zapobiegania narkomanii.
d) poszerzanie bazy materialnej, organizacyjnej i merytorycznej dla realizacji Programu.

ZASADY WSPÓŁPRACY, KRYTERIA WYBORU OFERT:

o pomoc mogą ubiegać się jednostki organizacyjne i pomocnicze Gminy Zator oraz parafie i organizacje społeczne działające na terenie Gminy Zator aktywnie promujące przeciwdziałanie problemom alkoholowym, zapobieganie narkomanii oraz zdrowy tryb życia - posiadające możliwości materialne, organizacyjne i merytoryczne do realizacji Programu, za wyjątkiem podmiotów otrzymujących dotacje w ramach otwartych konkursów ofert na upowszechniania kultury fizycznej i bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwdziałania patologiom społecznym z budżetu Gminy Zator w 2014r. – w zakresie zadań i działań objętych dotacją z otwartego konkursu ofert (zasada podwójnego finansowania).

Szczegółowe warunki współpracy, sposobu realizacji i finansowania zadań ujętych w projekcie ofertowym określone zostaną w porozumieniu o współpracy przy realizacji zgłoszonego wniosku, podpisanego przez upoważnionych przedstawicieli gminnych jednostek organizacyjnych lub pomocniczych, organizacji współrealizujących projekt oraz Ośrodka Pomocy Społecznej w Zatorze.
Składany wniosek musi obejmować swoim zasięgiem, co najmniej jedno sołectwo lub osiedle lub obejmować obszar całej Gminy Zator z zastrzeżeniem pkt 5a..

5.a. Z danego osiedla lub sołectwa dofinansowanie może uzyskać, co najwyżej jedno zgłoszone do konkursu zadanie obejmujące sołectwo lub osiedle lub gminę.
5.b. Podczas oceny preferowane będą wnioski i zadania realizowane w formie partnerstw podmiotów i organizacji działających na obszarze danego sołectwa lub osiedla lub gminy. Składając wniosek realizowany w partnerstwie należy wskazać podmiot wiodący, który będzie stroną porozumienia i będzie prowadził i rozliczał projekt w imieniu partnerów – z zastrzeżeniem pkt 7.

Indywidualna kwota realizacji zadania ofertowego w ramach współpracy nie może przekroczyć 3000zł – zgodnie z pkt 5 z zastrzeżeniem pkt 9 ppkt 5. Pozostałe środki zabezpieczone w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na realizację zadań objętych niniejszym ogłoszeniem oraz środki niewykorzystane z powodu braku lub odrzucenia ofert współpracy zostaną przeznaczone na realizację najlepszych ofert zakwalifikowanych zgodnie z pkt 9 ppkt 3, które nie otrzymały dofinansowania z powodu zbyt małej liczby otrzymanych punktów.
Dany wnioskodawca może wyłącznie jeden raz wnioskować jako podmiot wiodący.
Oferty będą oceniane na podstawie ustalonych kryteriów oceny. Oceny dokona Komisja Oceniająca powołana przez Burmistrza Zatora w uzgodnieniu z Kierownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej w Zatorze

LP

KRYTERIUM OCENY FORMALNEJ

WNIOSEK SPEŁNIA KRYTERIUM
TAK

NIE
1Spełnienie wymogów formalnych udziału w konkursie

2Kompletność i prawidłowość sporządzenia wniosku

3Zgodność oferty z celami i zakresem konkursu (Programu)


KRYTERIUM OCENY MERYTORYCZNEJ
Spodziewane efekty projektu - wymierność i przydatność zaplanowanych przedsięwzięć
Możliwości kontynuacji projektu i dalszego finansowania oraz jakość i terminowość realizacji
w poprzednich latach
Wkład własny oferenta: finansowy i pozafinansowy (osobowy, rzeczowy itp.)
Charakterystyka (podstawy działalności) i zasoby własne oferenta, doświadczenie w realizacji podobnych przedsięwzięć
Zadeklarowani partnerzy do realizacji projektu
Przewidywana liczebność (udział) mieszkańców objętych ofertą – określenie grupy docelowej do której kierowana jest oferta
Rozmaitość i pomysłowość zawarta w ofercie w odniesieniu do rozwiązywania i przeciwdziałania problemom alkoholowym oraz narkomanii


9. Ocena złożonych ofert:
1) Członkowie 5-osobowej Komisji Oceniającej powołanej przez Burmistrza Zatora w uzgodnieniu z Kierownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej w Zatorze dokonują indywidualnej, cząstkowej oceny oferty, przyznając ilość punktów od 0 do 10.
2) Ocena końcowa oferty będzie średnią arytmetyczną cząstkowych ocen dokonanych przez członków Komisji Oceniającej i będzie wyliczana po odrzuceniu najwyższej i najniższej cząstkowej oceny oferty.
3) Do dofinansowania zostaną zaproponowane oferty, które uzyskają, co najmniej 50% możliwych do uzyskania punktów według kolejności wynikającej z otrzymanej ilości punktów, odrębnie dla każdego sołectwa i osiedla lub gminy. Komisja sporządza protokół z rozpatrzenia złożonych ofert I przekazuje go Kierownikowi Ośrodka Pomocy Społecznej w Zatorze. Do protokołu Komisja Oceniająca załącza listę rankingową zawierająca oferty zakwalifikowanych do współpracy wraz z proponowanymi kwotami na realizację zadania oraz listę wniosków odrzuconych.
4) Burmistrz Zatora w uzgodnieniu z Kierownikiem OPS Zator dokona ostatecznego zatwierdzenia wyboru ofert biorąc pod uwagę otrzymaną przez ofertę liczbę punktów i wysokość środków przeznaczonych na realizację zadania.
5) Zastrzega się możliwość przyznania wsparcia w kwocie niższej niż wnioskowana. Składający ofertę współpracy skoryguje zakres rzeczowy i finansowy oferty w stopniu proporcjonalnym do przyznanej kwoty.
6) Zastrzega się, że nie będą finansowane wydatki w ramach wnioskowanego zadania, które związane są z organizacją wycieczek i wyjazdów poza teren Gminy Zator.
7) Na realizację Programu w ramach zawartego porozumienia zakup artykułów spożywczych nie może przekroczyć kwoty 200 zł.
8) Zastrzega się, że koszty całkowite wynagrodzeń osobowych związanych z realizacją Programu nie mogą przekroczyć 30% łącznej wartości projektu.
9) Organizacja imprez finansowanych z Programu nie może odbywać się w dniu, w którym na terenie danej wsi lub osiedla odbywa się impreza o charakterze otwartym , na której podawany jest alkohol.
10)Ostateczny podział środków na realizację zadania i podpisanie stosownych porozumień
o współpracy nastąpi nie później niż do dnia 10 kwietnia 2014r.
11)Informacje o rozstrzygnięciu konkursu można będzie uzyskać w OPS Zator.
4. TERMIN I WARUNKI REALIZACJI ZADANIA
1) Zadanie ma być zrealizowane zgodnie z harmonogramem opracowanym przez oferenta w terminach od podpisania porozumienia do dnia 20 października 2014r. Rozliczania finansowego i merytorycznego zadania (przedłożenie sprawozdania) należy dokonać w terminie do 20 listopada 2014r.
2) Nie dotrzymanie warunków i terminu realizacji zadania w tym przedłożenia sprawozdania spowoduje, że dana organizacja bądź jednostka nie będzie miała możliwości uczestnictwa w konkursie w ramach Programu w roku następnym
3) Rozliczone zostaną wyłącznie wydatki ujęte w ofercie współpracy i harmonogramie finansowo rzeczowym będącymi załącznikami do porozumienia.
4) Szczegółowe warunki realizacji zadania określa porozumienie wraz z załącznikami.
5. TERMIN I WARUNKI SKŁADANIA OFERT
1) Oferty należy składać w terminie do 28 marca 2014r., do godz. 1500, w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Zatorze. Oferty, które zostaną złożone po tym terminie nie będą brane pod uwagę i zostaną zwrócone składającemu ofertę współpracy bez otwierania. Decyduje data wpływu oferty współpracy.
2) Oferta powinna być złożona w zamkniętej kopercie z napisem „Konkurs program ,,ALTERNATYWA - PRZECIWDZIAŁANIE ALKOHOLIZMOWI i NARKOMANII”. Na kopercie należy zamieścić dane organizacji składającej ofertę współpracy oraz adres zwrotny i tel. kontaktowy.
3) Ofertę współpracy należy złożyć na formularzu dołączonym do ogłoszenia wraz z kompletem wymaganych załączników.
4) Ofertę wraz załącznikami należy przygotować i złożyć w formie papierowej.

6. Wszelkie spory i wątpliwości wynikające z realizacji porozumień rozstrzyga Burmistrz Zatora.
Informacji w sprawie konkursu udziela Ośrodek Pomocy Społecznej w Zatorze nr tel. 33 8412 217.
Załączniki:
1. Wzór wniosku na realizację zadania.
2. Harmonogram finansowo rzeczowy.
3. Wzór porozumienia o współpracy.