do góry
Strona Gminy Zator
https://www.zator.pl/gospodarka/zamowienia_publiczne/DI-3410172010-Pytania-dotyczace-projektu-i-przedmiarow-oraz-odpowiedzi-Zamawiajacego-nr-2/idn:588.html
Drukuj grafikę : tak / nie

Zamówienia publiczne

DI-3410/17/2010 Pytania dotyczące projektu i przedmiarów oraz odpowiedzi Zamawiającego - nr 2. 2010-09-30

Zator, dn. 21.09.2010 roku

Pytania dotyczące projektu i przedmiarów oraz odpowiedzi Zamawiającego.

I.1 Pytania Wykonawcy

(scan)

I.2. Odpowiedzi Zamawiającego

Ad.1 W załączniku nr 1A do Specyfikacji Isytotnych Warunków Zamówienia, w pkt. II, ppkt.12
określono wymagania dotyczące stolarki okiennej (uchylności, rozwieralności, siatek przeciw
gryzoniom, rolet).

Drzwi aluminiowe wewnętrzne - materiał aluminium, kolor zostanie uzgodniony z Zamawiającym lub upoważnionym przedstawicielem użytkownika w trakcie realizacji zadania; przeszklenie - zgodnie z zestawieniem stolarki (zał. 1A cz.1 – opis przedmiotu zamówienia), w przypadku drzwi przeszklonych zastosować szybę bezpieczną; drzwi wewnętrzne aluminiowe winny zostać wyposażone w min 1 zamek patentowy, pochwyt i samozamykacz.

Ad.2 Poz. 163 przedmiaru robót dotyczy drzwi o symbolu D1. W przedmiarze należy przyjąć ilość 11,55m2
Drzwi aluminiowe zewnętrzne– aluminium ciepłe, kolor stolarki zostanie uzgodniony z Zamawiającym lub upoważnionym przedstawicielem użytkownika w trakcie realizacji;
w zakresie dotyczącym wypełnienia drzwi należy uwzględnić dane zawarte w zestawieniu stolarki (zał. 1A cz.1 – opis przedmiotu zamówienia). Wszystkie drzwi zewnętrzne winny być wykonane z aluminium ciepłego tj z przekładka termiczną, a w przypadku przeszklenia z zastosowaniem szklenia szybą bezpieczną, antywłamaniową. Ponadto wszystkie drzwi zewnętrzne bez względu na wypełnienie powinny posiadać okucia drzwi antywłamaniowe, min 2 zamki antywłamaniowe dolny i górny- (patentowe), pochwyt, samozamykacz.
Drzwi wewnetrzne płytowe okleinowane w kolorze uzgodnionym z zamawiającym. Drzwi do pomieszczeń sanitarnych wyposażone w klamki, szyldy, zamek patentowy oraz wentylacje dolną.

Ad.3 Poz.167 przedmiaru robót dotyczy drzwi o symbolu D4, D9 i D11 zestawienia stolarki. W przedmiarze należy przyjąć ilość 20,96 m2, w tym drzwi D4 z wentylacją od dołu – 8szt.
Ad.4 Poz.175 przedmiaru robót dotyczy dzrwi o symbolu: D3, D5, D6,D10 I D11 zestawienia stolarki. W
przedmiarze nalezy przyjąć ilość 66,5m2, w tym drzwi D5 z wentylacją od dołu – 11szt.
Ponadto w poz.166 przedmiaru dotyczącej ościeży należy przyjąć ilość 301,4mb
Ad.5 W zestawieniu stolarki wymiary okna o symbolu O13 powinny być 150 zamiast.15. Poz.225
przedmiaru robót budowlanych - osadzenie okien w połaci dachowej.

II.1 Pytania Wykonawcy
(scan)

II.2. Odpowiedzi Zamawiającego:
Branża budowlana
Ad.1 Pozycja 165 dotyczy stolarki okiennej w pomieszczeniach sanitarnych – WC na parterze i piętrze i są to okna o symbloach O9-2 szt; O2-1szt, O1-3szt. W przedmiarze należy przyjąć w poz. 165 ilość 6,6m2.
Ad.2 W załączniku nr 1A do Specyfikacji Isytotnych Warunków Zamówienia, w pkt. II, ppkt.12 określono wymagania dotyczące stolarki okiennej (uchylności, rozwieralności, siatek przeciw gryzoniom, rolet).
W dniu 20 września zamieszczono zetsawienie stolarki okiennej.
Branża elektryczna
Ad.3 Poz.12 przedmiaru - typ i rodzaj przewodu żyłowego LgY16.
Ad.4 Poz.18 przedmiaru – typ i rodzaj przewodu kabelkowego - YDY 5x6.
Ad.5 Poz.36 przedmiaru - typ i rodzaj wyłącznika nadprądowego 3-biegunowego - S303 B-16.
Ad.6 Poz.46 przedmiaru – neleży przyjąć oprawy Lena Saturn 2x18W.
Ad.7 W dniu 20.09.2010 roku zamieszczono poprawniony przedmiar w zakresie robót elektrycznych
III.1. Pytania Wykonawcy
(scan)

III.2. Odpowiedzi Zamawiającego
Ad. 1 Tak jak zapisano w materiałach przetargowych, faktury muszą być wystawiane w okresach 3-miesięcznych, z wyjątkiem pierwszej faktury, która będzie wystawiona w grudniu br., na kwotę wynikającą z przerobu, nie większą niż 300.000,00 zł brutto.
Ad.2 Termin płatności pozostaje do 30 dni od dostarczenia faktury.
Ad.3 Zamawiający potwierdza płatności:
a) w 2010 r.do kwoty 300.000,00 zł brutto, przy minimalnym przerobie 270.000,00zł brutto – pod groźba kar umownych (warunek ten będzie wprowadzony do umowy z wykonawcą),
b) w 2011r. do kwoty 1.100.000,00zł brutto plus pozostała kwota z 2010r.
IV.1. Pytania Wykonawcy
(scan)

Ad.1. Zamawiający na podstawie wieloletnich doświadczeń stwierdza, że niestety zarówno w projektach jak i przedmiarach zdarzają się błędy, pomyłki lub braki pewnych robót. Po to stworzono możliwość zadawania pytań Zamawiającemu, aby poprzez kolejne pytania i odpowiedzi (projektanta, kosztorysanta), jeszcze w trakcie trwania procedury przetargowej, doprecyzować opis przedmiotu zamówienia.
Uwagi co do porównywalności ofert uznajemy za słuszne (nie sądziliśmy, że będzie aż tyle poprawek, korekt itp.). W związku z tym należy bezwzględnie dołączyć do oferty dodatkowy kosztorys uwzględniający wszystkie roboty budowlane nie ujęte w przedmiarach, a opisane w uwagach, komentarzach, odpowiedziach na pytania i in. Przy robotach opisanych w uwagach ogólnie, należy przyjąć typowe, najbardziej rozpowszechnione rozwiązania, posługując się kalkulacją własną, przyjmując jako j.m. np. „komplet”. Brak tego kosztorysu dodatkowego spowoduje odrzucenie oferty jako niezgodnej z SIWZ.
Natomiast brak takich pozycji, jak : przygotowanie i oznakowanie placu budowy, koszt mediów itp. (czynności i koszty nie będące robotami budowlanymi, nie mające zasadniczego wpływu na cenę oferty) nie spowoduje odrzucenia oferty, jednak muszą one oczywiście być pokryte przez wykonawcę, jak zapisano we wzorze umowy.
Wszystkie zmiany ilości robót, które wynikły w trakcie zadawania pytań lub jako autopoprawki Zamawiającego, należy skorygować w odpowiednich pozycjach przedmiarów i kosztorysu ofertowego.

(scan)

Ad.2. W sprawach zamówień publicznych, nie może być mowy o pełnej symetrii stron. Z oczywistych względów bardziej uprzywilejowany jest Zamawiający, gdyż wydatkuje środki publiczne. Stąd zapis w punkcie XIV ppkt 2 SIWZ, o zmniejszeniu zakresu rzeczowego i ceny oferty w przypadku pomyłki w ilości robót „w górę” (nie można płacić za roboty nie wykonane) oraz zapis o odpowiednim zwiększeniu zakresu robót i pozostawieniu ceny niezmiennej, w przypadku pomyłki „w dół” lub braku pozycji (Zamawiający nie będzie „na własną niekorzyść” zwiększał ceny oferty).

(scan)

Generalnie sytuacja ta dotyczy wyłącznie drobnych pomyłek wykonawcy, zdefiniowanych w art.87 ustawy Prawo zamówień publicznych, jako „inna omyłka”, oraz że jej poprawienie „nie spowoduje istotnych zmian w treści oferty”. „Istotna zmiana w treści oferty” nie jest w ustawie zdefiniowana, ale Zamawiający uznaje, że ze zmianą istotną mamy do czynienia, gdy cena danej pozycji kosztorysowej (za duża, za mała lub brak) jest na tyle znacząca, że jej poprawienie mogłoby spowodować zmianę kolejności ofert (ze względu na cenę oczywiście). Wcześniej, bez takich zapisów ustawowych oraz w SIWZ, dochodziło do sytuacji, w której Zamawiający musiał odrzucić dobrą ofertę, zawierającą niewielki błąd lub pomyłkę w kosztorysie ofertowym. Opracowując takie zapisy kierowano się ustawą oraz orzeczeniami KIO w tym względzie.
Zamawiający podkreśla, że może poprawić tzw. „inną omyłkę”, która „nie spowoduje istotnych zmian w treści oferty”. Wpisanie przez wykonawcę w danej pozycji jego zdaniem „poprawnego obmiaru” musi wynikać z wcześniejszego zadania pytania i uzyskanej odpowiedzi. W innym przypadku Zamawiający uzna to albo za „inna omyłkę” która „nie spowoduje istotnych zmian w treści oferty” i ją poprawi oczekując akceptacji, lub uzna ofertę za niezgodną z SIWZ i odrzuci ofertę.
Więc zapis o zalecanym odwiedzeniu placu budowy, studiowaniu dokumentacji itp. powinien służyć zdobyciu maksymalnej wiedzy o przedmiocie zamówienia, w celu zadania pytań i w konsekwencji możliwie najlepszego doprecyzowania przyszłych robót.

(scan)

Ad.3. W świetle powyższych uwag, odpowiedź jest oczywista. „Kwota umowna” to oczywiście cena ofertowa. Jest ona wynikiem wszystkich opisanych wyżej czynności (kosztorys ofertowy opracowany na podstawie przedmiarów, uwag Zamawiającego, odpowiedzi na pytania, ew. poprawek itp., co stanowi zakres przetargowy). Jest ona niezmienna dla zakresu opisanego właśnie w przytoczonych wyżej zapisach.
Wszelkie roboty, których nie przewidywały opisane wyżej zapisy, a które wynikną w trakcie robót i zostaną uznane za konieczne do wykonania, będą oczywiście przedmiotem oddzielnego zlecenia, przy zastosowaniu nośników cenotwórczych z oferty.

(scan)

Ad. 4. Zlecenie na roboty dodatkowe, przy zastosowaniu nośników cenotwórczych z oferty.

(scan)

Ad.5 W dniu 20 września 2010 roku wraz z odpowiedziami na poostawione przez Wykonawców pytania – załączono zestawienie stolarki okiennnej. Ponadto w załączniku nr 1A do Specyfikacji Isytotnych Warunków Zamówienia, w pkt. II, ppkt. określono wymagania dotyczące stolarki okiennej (uchylności, rozwieralności, siatek przeciw gryzoniom, rolet).
UWAGA: wymagania minimalne dotyczące stolarki okiennej - okna PCV o profilu min 5-cio komorowym, w kolorze uzgodnionym z Zamawiającym (przewiduje się stolarkę w kolorze jednorodnym tzn jeden kolor na zewnątrz i wewnątrz), o współczynniku przenikania ciepła U dla całego okna max 1,6W/m2K, uchylno-rozwieralne (z wyjątkiem okna O12). W przypadku okien z szybą antywłamaniową okna winny być wyposażone w zaczepy antywyważeniowe.

Ad.6 Projekt branży konstrukcyjnej jest wystarczajacy do wyceny i realizacji zadania.
Ad.7 Wszystkie podciagi zaznaczone w projekcie sa projektowane – analogia do podciagów 5,7,9,11,13.

(scan)

Ad.8 Nie przewiduje się wykonania robót posadzkarskich w pomieszczeniach piwnicy o numerach P.01 do P.06.
Ad. 9 W pozycjach przedmiaru o nr 76,77,78,79 nalezy przyjąć ilość 98,5m2.
Ad.10 Należy ująć do wyceny jedną pozycję.
Ad.11 Tynki ścian zostały ujęte w przedmiarze robót. Ponownie podkreslamy, że wprzypadku braku w przedmiarach jakichkolwiek prac niezbędnych do prawidłowego wykonania przedmiotu zamówienia zostana one zlecone w ramach oddzielnego zlecenia, przy zastosowaniu nośników cenotwórczych z oferty.
Ad.12 Sufit podwieszany w pomieszczeniach 1.01 do 1.05 nie jest przewidywany.
Ad.13 Istniejące balustrady są przewidziane do wymiany. W kosztorysie ofertowym należy skalkulować demontaż istniejących barierek oraz montaż barierek ze stali nierdzewnej.
Ad.14 W poz. 248 należy przyjąc ilość 40,75mb.
Ad.15 W poz.28 przedmiaru boiska nalezy przyjąc bramę o szerokości 3m, czyli ilość dla poz.28 wynosi.4,5m2.
Ad.16 Bramki do piłki ręcznej nie podlegaja wycenie.


17. Z uwagi na konieczność przeprowadzenia i zakończenia postępowania przetargowego oraz zgodnie z art. 38 ust 1 pkt 3 ustawy Prawo zamówien publicznych, Zamawiający informuje, że NIE PRZEWIDUJE udzielania odpowiedzi na ewentualne, dalsze pytania Wykonawców.
Kosztorys ofertowy należy opracować na podstawie przedmiarów oraz wszelkich opublikowanych do tej pory wyjaśnień.

W związku z powyższymi uwagami i wyjaśnieniami, Zamawiajacy przedłuża termin składania ofert do dnia 30.09.2010 r. Do godz. 10.00. Pozostałe warunki przetargu – bez zmian.

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: Powiązane pliki [ 1 ]
Odp_z_21_09.pdf Odp_z_21_09.pdf 15-01-20 09:16 1.79MB Odp_z_21_09.pdf pobierz