DZ-6220. 5 .2015 Zator, 2015-08-03
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 123 Kodeksu postępowania administracyjnego ( Dz. U. z 2013r., poz. 267 z późn. zm. ), art. 63 ust.l i 4, 66, 68 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( Dz. U. z 2013, poz. 1235 ) dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213 poz. 1397 z późn. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku Pełnomocnika Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie ul. Mogilska 25, 31-542 Kraków, w sprawie uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. pn. „Budowa obwodnicy w miejscowości Zator w ciągu drogi krajowej nr 28”, oraz po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Oświęcimiu.
Postanawiam
dla planowanego przedsięwzięcia pn pn. „Budowa obwodnicy w miejscowości Zator w ciągu drogi krajowej nr 28”.
a w szczególności zawierać:
Zagadnienia zawarte w raporcie powinny zostać przedstawione w formie graficznej oraz kartograficznej, w skali odpowiadającej przedmiotowi i szczegółowości zagadnień analizowanych w raporcie, umożliwiającej przedstawienie analizowanego oddziaływania na środowisko przyrodnicze, w tym pobliski obszar Natura 2000.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 29.04.2015r. Pełnomocnik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie ul. Mogilska 25, 31-542 Kraków zwrócił się do tut. organu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Budowa obwodnicy w miejscowości Zator w ciągu drogi krajowej nr 28”, planowanego do realizacji na działkach wg. wykazu stanowiącego załącznik nr 1 niniejszego postanowienia.
W dniu 27.05.2015 r. zostało wszczęte postępowanie administracyjne w przedmiotowej sprawie. Informacje o wszczęciu postepowania dokonano przez stosowne obwieszczenie umieszczone na tablicy informacyjne Urzędu Miejskiego w Zatorze oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta Zator
Z informacji dołączonej przez Inwestora wynika, że planowane przedsięwzięcie
polegać będzie na budowie obwodnicy miejscowości Zator – nowej drogi klasy GP, w ciągu drogi krajowej nr 28. W ramach inwestycji przewiduje się:
Rozpatruje się trzy warianty realizacji obwodnicy miejscowości Zator. Warianty obwodnicy mają wspólny początek (droga krajowa nr 44, ulica Oświęcimska) i koniec (droga krajowa nr 28, ulica Wadowicka). Elementem różniącym warianty przedsięwzięcia jest sposób włączenia drogi wojewódzkiej 781:
Wariantem preferowanym przez inwestora jest wariant 2.
Na trasie obwodnicy w wybranym wariancie 2 zaprojektowano następujące obiekty mostowe:
Teren przewidziany pod budowę obwodnicy Zatora obecnie zajęty jest przede wszystkim przez pola uprawne. Na początkowych 800 m trasy nie występują żadne zabudowania mieszkalne, ani gospodarcze, a jedynie zabudowa przemysłowa – hale związane z rozwijającą się Strefą Aktywności Gospodarczej. Obecnie zabudowa rozwija się przede wszystkim po wschodniej stronie projektowanej drogi.
Projektowana obwodnica przetnie istniejące drogi lokalne: ul. Jana Pawła II (droga powiatowa nr 951), ul. Bugajską, ul. Gen, Józefa Hallera, oraz drogę wojewódzką nr 781. Zabudowa znajduje się przy ul. Gen Józefa Hallera, przeważnie w postaci zabudowy zagrodowej.
W km 1+075 trasy głównej znajduje się budynek gospodarczy, który przewidziano do wyburzenia (w ramach wszystkich wariantów obwodnicy).
Na północnej i środkowej części projektowanej obwodnicy nie występują zadrzewienia ani krzewy. Pojawiają się one dopiero w miejscu przecięcia istniejącego przebiegu DW781. Na końcowym odcinku obwodnicy znajduje się niewielki zagajnik (teren nieczynnego wyrobiska cegielnianego), a za nim zakład zajmujący się dystrybucją materiałów budowlanych. Po przekroczeniu zagajnika i znajdującej się za nim drogi gruntowej prowadzącej do zabudowań usługowych, projektowana obwodnica połączy się z drogą krajową nr 28.
Przedmiotowe przedsięwzięcie zaliczone jest do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 60 („drogi o nawierzchni twardej
o całkowitej długości przedsięwzięcia powyżej 1 km inne niż wymienione w § 2 ust. 1 pkt 31 i 32 oraz obiekty mostowe w ciągu drogi o nawierzchni twardej, z wyłączeniem przebudowy dróg oraz obiektów mostowych, służących do obsługi stacji elektroenergetycznych i zlokalizowanych poza obszarami objętymi formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-5, 8 i 9 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody”), zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 68 („rurociągi wodociągowe magistralne do przesyłania wody oraz przewody wodociągowe magistralne doprowadzające wodę od stacji uzdatniania do przewodów wodociągowych rozdzielczych, z wyłączeniem ich przebudowy metodą bezdotykową”) oraz zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 7 („stacje elektroenergetyczne lub napowietrzne linie elektroenergetyczne, o napięciu znamionowym nie mniejszym niż 110 kV, inne niż wymienione w § 2 ust. 1 pkt 6”) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada
2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r. Nr 213, poz. 1397 ze zm.).
Obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach stwierdza, w drodze postanowienia, uwzględniając uwarunkowania zawarte w art 62 ust. l i w art. 63 ust. l w/w ustawy Postanowienie dla przedmiotowego zakresu wniosku o obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zgodnie z art. 64 ust. l w/w ustawy wydaje się po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Oświęcimiu
W związku z tym stosownym pismem znak DZ.6220.5.2015 z dnia 27-05-2015 wystąpiono do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Oświęcimiu przedkładając wniosek inwestora wraz z kompletem dokumentów i materiałów - o wydanie opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, oraz ustalenia ewentualnego zakresu raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie opinią znak: OO.4240.1. 228.2015.JS z dnia 18-06-2015r. oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oświęcimiu znak PSE-ONNZ-420-58-1/15/2062 z dnia 09-06-2015.uznali, że istnieje potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.,,
Biorąc pod uwagę dotychczas zgromadzony materiał dowodowy a więc wniosek Inwestora, Kartę Informacyjną przedsięwzięcia, zakres, skalę planowanego przedsięwzięcia, oraz stanowisko organów opiniujących, tutejszy organ przeprowadzający przedmiotowe postępowanie uznał za niezbędne przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko w zakresie wyszczególnionym w pkt. 2 niniejszego postanowienia
Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie ul. Lea 10, za pośrednictwem Burmistrza Zatora w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.
.......................... ........................ ...........
/pieczęć okrągła/ pieczęć imienna i podpis
osoby upoważnionej
otrzymują:
1.Adresat
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
Oddział w Krakowie
Mogilska 25,
31-542 Kraków
2.Pełnomocnik Tomasz Tarnowski
MP-Mosty Sp. z o.o.
Dekerta 18
31-703 Kraków
3.strony postępowania poprzez obwieszczenie:
na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Zatorze
na stronie internetowej Urzędu Miasta Zator (www.zator.pl)
4.a/a AW