do góry
Strona Gminy Zator
https://www.zator.pl/gmina/towarzystwo_milosnikow_ziemi_zatorskiej/st:2.html
Drukuj grafikę : tak / nie

Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej

Główne cele i zadania Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej (TMZZ)

  • popularyzowanie wiedzy historycznej o Ziemi Zatorskiej, ukazywanie walorów regionalnych, kulturowych, krajoznawczych naszej Małej Ojczyzny
  • rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań historią regionu, jego przeszłością, dniem dzisiejszym i przyszłością
  • zbieranie, opracowywanie i kompletowanie materiałów archiwalnych, bogacenie zbiorów muzealnych dla przyszłego muzeum miasta
  • opracowania monograficzne
  • współpraca z Władzami Miasta na rzecz ochrony zabytków, środowiska naturalnego, estetyzacji miasta i gminy
  • upowszechnianie historii, ukazywanie wartości kulturowych regionu poprzez wydawnictwa, środki masowego przekazu – radio, prasę, TV – wystawy, konkursy, pogadanki, kiermasze pamiątek, spotkania z młodzieżą i mieszkańcami, regionalne imprezy i prezentacje środowiskowe ukazujące tradycje, obrzędy, zwyczaje naszej Małej Ojczyzny
  • zachowanie pamięci o ofiarach wojen światowych, uczestnikach walk oraz martyrologii w obozach zagłady z terenu Zatorszczyzny
  • przyjmowanie i oprowadzanie turystów po mieście i obiektach zabytkowych

Działania te służyć mają budzeniu patriotyzmu lokalnego, uczyć szacunku do tego co mija, co jeszcze można ocalić od zapomnienia dla tych, co przyjdą po nas.

Ważniejsze dokonania

13-07 TMZZ uhonorowane odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej"
12-12 Zakończenie remontu frontowej ściany zatorskiego kościoła
07-12 Ratujemy Zatorskie Zabytki - Zatorska Świątynia ma nowe okna
26-10 Ratujemy Zatorskie Zabytki – będą nowe okna w zatorskim kościele
18-09 Renowacja zabytków
18-09 Przykłady ważniejszych dokonań

Uroczystości

„Wieczór przy Świecach” – noworoczne spotkania z Seniorami Zatora
Wielkanocne prezentacje potraw świątecznych połączone z degustacją, wystawą stroików, palm i pisanek Wielkanocnych (Niedziela Palmowa) z możliwością ich zakupu i sprzedaży
„Tłusty Czwartek” – spotkanie z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej CARITAS w Zatorze
Kiermasze pamiątek, loterie fantowe, Dni Otwarte dla zwiedzających zbiory historyczne i regionalne miasta – w Dni Zatora (Zatorski Jarmark organizowany przez Ośrodek Kultury)

Wydawnictwa

Obchody jubileuszowe nadania Zatorowi praw miejskich (1992r.) były okazją do wydania okolicznościowych pamiątek m.in.:

  • Medalu 700-lecia
  • proporczyka, plakietki, znaczka turystycznego z herbem Zatora
  • folderów: „700 lat miasta Zator” i „600 lat kościoła parafialnego p.w. św. Wojciecha i Jerzego”
  • kompletu widokówek miasta
  • zestawu grafik „Stary Zator” autorstwa Z. Połącarza
  • folderu „Zator 2001”
  • mapy turystycznej miasta i gminy z opisem tras

Teksty do wszystkich folderów opracowała Maria Brandys. Autorami zdjęć są: P. Hankus, M. Brandys, J. Wieliczko, M. Kołdras, J. Rzepa, B. Smreczyńska. Wyżej wymienione pamiątki są w sprzedaży na terenie miasta i gminy Zator.

Wydanie pamiątek i folderów oraz wszystkie inne fundacje realizowane przez Towarzystwo były możliwe dzięki ofiarności społeczeństwa Zatorszczyzny, pozyskiwaniu sponsorów, organizowanym loteriom fantowym i kwestom oraz wsparciu finansowemu Władz Miasta.
Podkreślić należy, iż działalność Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej oparta jest wyłącznie na społecznym zaangażowaniu członków, a bywa, że podejmowane niektóre przedsięwzięcia dofinansowywane są z funduszy samych członków.

Ostatnio realizowanym przedsięwzięciem TMZZ jest ratowanie zatorskich zabytkowych pomników- figur św. Rocha, św. Jana Kantego, św. Jana Nepomucena. W tym celu powołano przy TMZZ Radę Społeczną Odnowy i Renowacji Zatorskich Pomników, której przewodniczy Wiesław Susek. Celem pozyskania funduszy na ten cel zwrócono się o fundację do Urzędu Marszałkowskiego Małopolski, zorganizowano kwestę na cmentarzu w Dniu Wszystkich Świętych, zorganizowano loterię fantową, wysłano ozdobne pisma do wielu przedsiębiorstw z prośbą o sponsorowanie prac konserwatorskich, podano konto bankowe, na które wpływają wpłaty ofiarodawców z kraju i zagranicy. Fundację wspomogły również Władze Miasta i w/w Urząd Marszałkowski. Odrestaurowano i ukończono już prace konserwatorskie figury św. Rocha. Teren wokół pomnika zostanie całkowicie uporządkowany i obsadzony zielenią.
Mamy nadzieję, iż latem 2004r. odrestaurowana zostanie figura św. Jana Kantego (przed kościołem), a w następnych latach św. Jana Nepomucena. Wszystkie figury ufundowane w przeszłości przez mieszkańców miasta mają bogatą historię. Przetrwały zawieruchy wojenne, zmieniały miejsca usytuowania, ukryte podczas okupacji ocalały mimo nakazu hitlerowców o ich zniszczeniu. Otoczone kultem były niejednokrotnie powiernikami ludzkich problemów i nadziei. Powierzano im również opiekę nad miastem i ich mieszkańcami.

Kontakt

Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej

32 – 640 Zator, Rynek 2, I p.
tel. 33 8412444
tel. 789 222 595
mail: izba@tmzz.eu
Oficjalna strona internetowa - http://www.tmzz.eu/

Muzealne zbiory historyczne i regionalne miasta
Galeria Malarstwa i Rzeźby
Okolicznościowe wystawy i wernisaże

Czynne

Wtorek 15:00 – 17:00
Czwartek 14:00 – 17:00

Zorganizowane grupy turystyczne przyjmowane są również w inne dni po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i godz. zwiedzania. Osobom, które zechcą wesprzeć fundusz renowacji zatorskich pomników podajemy numer konta TMZZ - BS –Zator – 718136 0000 0000 1704 2000 0010 z dopiskiem POMNIKI.

Znaleziono 22 wiadomości.

  • 1
  • 2
  • 3

Z głębokim żalem żegnamy Ś. P. Marię Brandys 2015-12-03

Z głębokim żalem żegnamy Ś. P. Marię Brandys wyróżnioną w 2007 roku tytułem „Zasłużony dla Ziemi Zatorskiej”

Ratujemy Zatorskie Zabytki 2015-06-24

Rada Społeczna Ochrony i Renowacji Zatorskich Zabytków działająca przy TMZZ podjęła decyzję w miesiącu maju w zakresie dalszych prac związanych z odnową zabytkowych nagrobków na zatorskim cmentarzu.

XXIV Spotkanie Opłatkowe Seniorów 2015-02-05

Seniorzy czterech Zatorskich Osiedli : Królewca, Centrum, Podlipek i Morysiny spotkali się po raz XXIV w sali bankietowej OSP . Spotkanie tradycyjnie już objął patronatem Burmistrz Zatora mgr inż. Zbigniew Biernat

Wspólnie ratujemy zatorskie zabytki 2014-11-13

Tradycyjnie w dniu Wszystkich Świętych na zatorskim cmentarzu po raz 13 odbywa się kwesta do puszek, w tym roku przeprowadzona przy trzech bramach wejściowych od godz. 9:30 do 16:00. Cel kwesty to prowadzenie dalszych prac renowacyjnych zabytkowych nagrobków na zatorskim cmentarzu. Zebrano kwotę 7.793,20 zł i 75 centów.

Kwesta na zatorskim cmentarzu 2014-11-04

W dniu Wszystkich Świętych na zatorskim cmentarzu przeprowadzono kwestę z inicjatywy TMZZ i Rady Społecznej Odnowy Zatorskich Zabytków .Zebrano 7793 tysiące złotych. Cel zbiórki prace związ...

Uroczyste otwarcie Izby Regionalnej Ziemi Zatorskiej i Doliny Karpia 2014-06-10

Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej działające od 27 lat , nie miało szczęścia do pomieszczeń w których mogłyby zostać wyeksponowane gromadzone przez lata zbiory historyczne i regionalne.

Ratujemy Zatorskie Zabytki 2014-05-30

W dniu 20 maja 2014 roku odbyło się kolejne robocze spotkanie Rady Społecznej Ochrony i Renowacji zatorskich zabytków działającej przy TMZZ. Miejsce spotkania zatorski cmentarz.

XXIII Noworoczne Spotkanie Opłatkowe Seniorów Zatora 2014-01-27

„Znowu jest styczeń, więc przyszła pora, żeby się spotkać na Dniu Seniora.”

XXII Noworoczne Spotkanie Opłatkowe Seniorów Zatora 2013-01-25

Tradycyjnie jak co roku w sobotę 19 stycznia 2013 r Seniorzy Zatora z osiedli : Centrum, Królewiec, Podlipki i Morysina zaproszeni zostali przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej na spotkanie opłatkowe. Członkowie Zarządu TMZZ roznieśli osobiście 287 zaproszeń. Zapraszane są co roku osoby z kolejnych roczników .W tym roku do grona zaproszonych dołączył rocznik 1945.

Noworoczne Spotkanie Opłatkowe Seniorów Zatora 2011 2011-01-29

Był opłatek, wspólne śpiewanie kolęd, życzenia i podziękowania. Seniorzy z Zatora spotkali się na jubileuszowym, dwudziestym noworocznym spotkaniu opłatkowym. 29. stycznia sala remizy OSP w Zatorze zapełniła się gośćmi. W spotkaniu udział wzięło ponad sto osób. Przeważały kobiety!

  • 1
  • 2
  • 3