Największa i najludniejsza wieś w gminie Zator, położona na lewym brzegu Skawy w pobliżu jej ujścia do Wisły. Założona w XIII w. W roku 1420 książę Kazimierz nadał wieś na mocy przywileju rycerzowi Rachwaldowi, prawdopodobnie pochodzenia niemieckiego, zobowiązując go do odbudowy wsi po pożarze. Od 1482r. stanowiła własność Mikołaja Porębskiego, na przełomie XVI/XVII w. była w posiadaniu Myszkowskich, którzy w 1627r. darowali ją klasztorowi Dominikanów w Krakowie. Po I rozbiorze sprzedana na licytacji jako dobra zakonne. Ostatnio, do 1939r. była własnością Potockich. Ze względu na bogate zarośla wikliny i olszyny porastające brzegi Wisły i Skawy słynęła z wyrobów wikliniarskich. W książce B. Marczewskiego, czytamy: ,,W Podolszu .wypiekają obwarzanki, wyplatają półkoszki i trudnią się łupaniem wikliny, którą Żydzi wykupują na pniu". Wydobywano tutaj również niskoprocentową rudę żelaza i wytapiano w dymarkach, których ślady napotkano w dolinie Skawy podczas eksploatacji żwiru. W sąsiedztwie wsi znajduje się duży kompleks stawów rybnych - Gospodarstwo Rybackie Przeręb, własność RZD w Zatorze. Przeręb wraz z Przeciszowem odkupili od Łucji Przerębskiej w II pół. XIX w. Wąsowiczowie, następnie przeszedł w posiadanie Potockich. Dworek z XIX w. zamieszkiwał ówczesny zarządca, obecnie mieszczą się tutaj biura oraz mieszkania. Stawy na Przerębie, wśród nich największe Pilawa i Leliwa, zrekultywowane w ostatnich latach są siedliskiem licznych stad łabędzi (w r. 1991 odnotowano 800 sztuk), kormoranów i ślepowronów podlegających ochronie. W pobliżu mostu na Wiśle wybudowano w ostatnich latach stopień wodny i port stanowiący fragment drogi wodnej łączącej południową Polskę, głównie Śląsk, z Bałtykiem.
MŁODZIEŻOWY KLUB ŚRODOWISKOWY w PODOLSZU
działalność finansowana w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów i Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Zator na rok 2016
ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE - odbywaja się według harmonogramu ustalonego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Zatorze.
Znaleziono 103 wiadomości.
Sołtys wsi Podolsze zaprasza mieszkańców Sołectwa na zebranie wiejskie
Ostatnie dni były dla nas bardzo pracowite - jeśli chodzi o akcje ratownicze, a miniony weekend nawet bolesny. Dziś mamy dla WAS dużą niespodziankę!!!
W związku prowadzonymi pracami w ramach zadania ” BUDOWA MOSTU W CIĄGU DW 781 NA KANALE ŻEGLUGOWYM SMOLICE W M. JANKOWICE WRAZ Z PRZEBUDOWĄ DOJAZDÓW” od 09.10.2020- 10.10.2020 od godziny 22:30-4:00 nie będzie możliwy przejazd przez most . Prosimy kierować się na objazdy.
21 września br. w siedzibie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie została podpisana umowa na budowę obwodnicy Podolsza w ciągu drogi wojewódzkiej 781.
z dnia 31 lipca 2020 roku o podaniu do publicznej wiadomości planu polowań zbiorowych w sezonie 2020/2021