do góry
Strona Gminy Zator
https://www.zator.pl/gmina/aktualnosci/Gmina-Zator-ponownie-wsrod-liderow-samorzadow-wg-rankingu-Rzeczpospolitej/idn:184/stg85:1.html
Drukuj grafikę : tak / nie

Aktualności

Gmina Zator ponownie wśród liderów samorządów wg rankingu Rzeczpospolitej 2014-07-15

Gmina Zator ponownie wśród liderów samorządów wg rankingu Rzeczpospolitej, Gmina Zator zajęła 8 miejsce w rankingu Samorządów organizowanym przez dziennik Rzeczpospolita w 2014 roku w kategorii najlepsze gminy miejskie i miejsko-wiejskie. Po raz kolejny działalność samorządu została dostrzeżona i wyróżniona w skali kraju.

Uzyskanie tak wysokiej pozycji, świadczy o ogromnym wysiłku i zaangażowaniu władz lokalnych w działania mające na celu podniesienie poziomu przedsiębiorczości na terenie Gminy Zator, podniesienie poziomu życia mieszkańców oraz zwiększenie atrakcyjności (gospodarczej, inwestycyjnej oraz turystycznej) Zatora względem innych gmin regionu.
Dziennik Rzeczpospolita w ramach organizowanego rankingu samorządów, spraw­dzi­ł któ­re mia­sta i gmi­ny naj­bar­dziej dba­ją o roz­wój i standard życia mieszkanców, nie zapominając przy tym o bez­pie­czeń­stwie fi­nan­so­wym.
Samorządy oceniane w ran­kingu zostały podzielone na trzy kategorie:
mia­sta na pra­wach po­wia­tu,
po­zo­sta­łe gmi­ny miej­skie i miej­sko-wiej­skie,
gmi­ny wiej­skie.
Ranking składał się z dwóch eta­pów. W pierw­szym wy­brane  zostały mia­sta i gmi­ny, któ­re w naj­lep­szy spo­sób za­rzą­dza­ły swo­imi fi­nan­sa­mi w la­tach 2009–2013 i jed­no­cze­śnie naj­wię­cej w tym cza­sie in­we­sto­wa­ły. Wzię­to pod uwa­gę da­ne po­cho­dzą­ce z Mi­ni­ster­stwa Fi­nan­sów i do­ty­czą­ce wszyst­kich sa­mo­rzą­dów w Pol­sce w wy­od­ręb­nio­nych ka­te­go­riach
Oceniano mię­dzy in­ny­mi:
dy­na­mi­kę wzro­stu wy­dat­ków ma­jąt­ko­wych (po­mniej­szo­nych o środ­ki unij­ne) w prze­li­cze­niu na jed­ne­go miesz­kań­ca, w la­tach 2009–2013 (mak­sy­mal­nie 10 pkt);
war­tość środ­ków unij­nych w prze­li­cze­niu na jed­ne­go miesz­kań­ca; uwzględniliśmy środki, któ­re w la­tach 2009–2012 wpły­nę­ły na ra­chu­nek bu­dże­tu gmi­ny/mia­sta (mak­sy­mal­nie 10 pkt);
za­dłu­że­nie sa­mo­rzą­du w sto­sun­ku do do­cho­dów w la­tach 2010–2013 (10 pkt);
nad­wyżkę ope­ra­cyj­ną w sto­sun­ku do do­cho­dów w la­tach 2009–2013 (5 pkt);
dy­na­mi­kę wzro­stu do­cho­dów wła­snych w la­tach 2009–2013 (10 pkt);
re­la­cję na­kła­dów in­we­sty­cyj­nych do przy­ro­stu za­dłu­że­nia w la­tach 2009–2013 (6 pkt);
dy­na­mi­kę wzro­stu wy­dat­ków ogó­łem na jed­ne­go miesz­kań­ca (w wy­bra­nych dzia­łach) w la­tach 2009–2013;
trans­port i łącz­ność (5 pkt);
ochro­nę śro­do­wi­ska (4 pkt).
Łącz­nie w pierw­szym eta­pie sa­mo­rząd mógł uzy­skać do 59 punk­tów.
Do drugiego etapu zakwalifikowano  564 sa­mo­rzą­dy. W grupie tej zna­la­zły się 64 miasta na pra­wach po­wia­tu, 250  miast i gmin miej­sko-wiej­skich oraz 250 gmin wiej­skich.
Do wszystkich gmin wy­słano an­kie­tę skła­da­ją­cą się z 18 py­tań. Od­po­wie­dzi posłużyły w osta­tecz­nym wy­bo­rze naj­lep­szych samorządów.
 W ankiecie pytano min. o  udział wydatków na realizację kontraktów z organizacjami pozarządowymi w latach 2010–2013 (maks. 5 pkt), liczbę złożonych wniosków o dofinansowanie organizacji pozarządowych w latach 2010–2013 (maks. 5 pkt), wydatki mieszkaniowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach  2010–2013 (maks. 4 pkt), wyniki testu szóstoklasistów oraz gimnazjalistów w latach  2012–2013 (maks. 4 pkt), stopę bezrobocia w latach 2010–2013; dot. tylko miast na prawach powiatu (maks. 4 pkt), liczbę nowych podmiotów gospodarczych działających na terenie gminy w latach 2010 –2013  w przeliczeniu na 1000 mieszkańców (maks. 4 pkt), czy urząd funkcjonuje na podstawie jednej z metod/narzędzi wsparcia zarządzania: CAF, EFQM, ISO, PRI (maks. 5 pkt), jaka jest ocena wiarygodności kredytowej (2 lub 3 pkt w zależności od ratingu), czy sprawozdanie finansowe było badane przez niezależnego biegłego rewidenta (maks. 1 pkt), udział wydatków na promocję gminy w wydatkach ogółem w latach 2012–2013  (maks. 2 pkt), współpraca z jednostkami pomocniczymi (2 pkt), budżet zadaniowy i mierniki określające stopień realizacji celów budżetowych; dot. tylko miast na prawach powiatu (1 pkt), wspieranie rozwoju przedsiębiorczości  (maks. 2 pkt), inicjatywy w ramach partnerstwa publicznego (maks. 1 pkt), czy gmina ma plan zagospodarowania przestrzennego, czy pozwolenia na budowę są wydawane na podstawie decyzji administracyjnej o warunkach zabudowy
i zagospodarowania terenu (maks. 2 pkt), sposoby zapobiegania bezrobociu w gminie (maks. 2 pkt), Karta Dużej Rodziny (maks. 2 pkt).
Łącz­nie w dru­gim eta­pie sa­mo­rząd mógł uzy­skać mak­sy­mal­nie 54,5 pkt. O łącz­nej kla­sy­fi­ka­cji de­cy­do­wa­ła su­ma punk­tów z obu eta­pów.
I tak Gmina Zator w rankingu głównym wśród wszystkich gmin miejskich i miejsko wiejskich w kraju zajęła 8 miejsce w rankingu.
więcej informacji dostępnych tutaj

Gmina Zator ponownie wśród liderów samorządów wg rankingu Rzeczpospolitej

  • 1
  • 2